Stříbrná babička Marie Záhorová soutěžila za celou Hanou

Na propagaci Hané vsadila i ve finálovém kole talentové soutěže Babička roku Marie Záhorová ze Senice na Hané na Olomoucku. Třiasedmdesátiletá žena představila 1 300 divákům na olomouckém výstavišti zvyky a tradice, na které se pomalu zapomíná.

Marie Záhorová ze Senice na Hané postoupila z krajského kola a ve finále skončila druhá. Foto: Olomoucký kraj

V září se rodačka ze Seničky přihlásila poprvé a krajské kolo rovnou vyhrála. Trému měla už tehdy, finále 18. listopadu v zaplněném pavilonu A ale vyžadovalo ještě větší soustředění. „Abych pravdu řekla, jsem ráda, že to mám za sebou,“ oddechla si po soutěži, která se tentokrát poprvé konala ve všech krajích.

Marie Záhorová skončila ze čtrnácti finalistek stříbrná. Prezentovala hlavně hanácké kraslice, svůj velký koníček. „Po vítězném krajském kole mi psali, ať vezmu kraslic více. Původně jsem měla jednu, honem jsem tedy dodělávala. Měla jsem je v pěkném košíčku, pět nádherných pštrosích kraslic a každá měla svoji symboliku. Prezentovala jsem i malá vajíčka, slepičí, měla jsem obrázky,“ přiblížila svoje vystoupení.

Symbolika kraslic

K velké černé kraslici zdobené 5 700 dílky slámy dodělávala další. Všechny je pak představila. „Černá je naše úrodná černozem a zlato nahoře, to je naše obilí. Potom jsem měla červenou jako symbol lásky, pak modrou – nebe s hvězdičkami, hnědou s květinkami jako symbol země a nakonec jsem tam dala fialovou jako symbol Velikonoc,“ dodala. Práce na jedné kraslici zabere i několik dní. Nakonec nejvíc nebolí ruce, ale oči.

Finále Babičky roku sledoval zaplněný pavilon A na olomouckém výstavišti Flora. Foto: Olomoucký kraj

Paní Záhorová ještě řekla báseň, kterou složila, a v hanáckém kroji zazpívala: „Ja so z našé Hané, Hané požehnané, ráda vás mám a srdce vždy dávám návštěvníkum Hané.“ K soutěži se postavila tak, že nereprezentuje jen sebe, ale celý region včetně nářečí. „Všechno jsem musela zkomponovat a předvést. Některé zvyky už jsou málo vidět. Můj záměr byl, aby zazněla důležitost Hané, její úrodnost a tak dále. To jsem měla hlavně na mysli,“ shrnula.

Nápad z kraje se chytil i jinde

Ostatní seniorky vsadily ve volné kategorii například na tanec, součástí programu byla i módní přehlídka a vystoupení se zpěváky z TV Šlágr. První místo nakonec patřilo zástupkyni Královéhradeckého kraje a třetí soutěžící z kraje Ústeckého. Titul Babička sympatie odcestoval do jižních Čech. „Finále celorepublikového kola Babičky roku mělo velmi vysokou úroveň. Jsem ráda, že se podařilo vytvořit tradici, které se tak skvěle daří,“ sdělila předsedkyně krajské rady seniorů Olomouckého kraje Milena Hesová.

Finalistky s hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem. Zleva: Marie Záhorová, Jarmila Chudobová, Miloslava Bálešová. Zdroj: Facebook Babička roku

Předtím měla tři ročníky v Olomouckém kraji, kde vznikla. Poprvé ji hejtmanství vyhlásilo v roce 2016 ke Dni seniorů. Tehdy bylo nejnižší věková hranice pro přihlášení 60 let, od dalšího ročníku se mohou hlásit ženy od 55 let. „Je symbolické, že se republikové finále konalo v Olomouckém kraji, protože právě u nás nápad vznikl. Jsem rád, že ostatní hejtmani vyslyšeli moje argumenty a uspořádali krajská kola soutěže,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.