Mladí řezbáři z Tovačova se předvedou na předvánoční výstavě

Andílci i adventní svícny vznikají pod rukama zručných žáků Střední školy řezbářské v Tovačově na Přerovsku. Připravují se na tradiční vánoční výstavu a dny otevřených dveří ve čtvrtek a v pátek 12. a 13. prosince.

Práce na výrobcích pro vánoční výstavu začínají asi dva týdny předem. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Žáci se na Vánoce chystají celý rok a začátkem prosince své práce finišují. „Děláme různé výrobky, maličkosti, jako jsou ozdoby na stromeček nebo různé hračky pro děti. Vyrábíme stoličky, stojánky, cokoli co vás napadne, co se týče Vánoc, hlavně ale svícny,“ řekla žákyně druhého ročníku Kamila Navrátilová. Studium ji baví, práce se dřevem ji lákala už od dětství. „Můj děda byl truhlář, teta pracovala se dřevem. Je to krásné řemeslo, navíc je vidět výsledek. Dostanete špalek, a pak z toho uděláte třeba vařečku, to je úžasný pocit,“ dodala dívka.

Oblíbení jsou andílci, svíčky i stoličky

Výstava je pro školu tradiční událostí. Návštěvníci si mohou nakoupit dárky porozhlédnout se po škole. „K vidění i ke koupi bude zboží od mističek, vařeček, stoliček, prkýnek až po zdobený nábytek, sochy, je to průřez celou tvorbou, kterou žáci naší školy dělají,“ sdělila ředitelka Alexandra Stránělová.

Při výstavě budou mít návštěvníci možnost si také prohlédnout školu. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Vánočnímu zboží se žáci věnují několik týdnů před výstavou, jinak pracují celoročně. „Největší zájem bývá o drobné vánoční dárky, misky, andílky, vánoční komety ve formě svícnů, v oblibě jsou hodně i stoličky,“ vyjmenovala Stránělová.

Střední škola řezbářská v Tovačově je jediná svého druhu v Olomouckém kraji i na Hané, navštěvuji ji žáci z celé České republiky.

Mladí řezbáři v tovačovské škole jsou z celé republiky. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny