Prostějov představuje ze sbírky obrazy s hanáckou tematikou

Hanácké zastavení je třetí výstavou obrazů ze sbírek městské galerie v prostějovském zámku otevřené loni v září. Tentokrát tedy představuje regionální motivy.

Výstava Hanácké zastavení. Obraz Viléma Topinky Hanáci s výhledem na město Prostějov. Foto: Hana Bartková

V zámku na Pernštýnském náměstí najdeme obrazy s figurálními náměty od malířů Viléma Topinky, Oldřicha Lasáka a Františka Kubíčka. Zaujmou také portréty sběratele hanáckých písní Jana Poláčka od Jana Smitala a právníka doktora Zeleného od Antonína Kubáta. Je zde i známý obraz akademického malíře Oldřicha Lasáka. Luneta zachycuje hanáckou rodinu u boží muky v Lešanech. Velký formát tohoto díla je umístěn na prostějovské radnici.

Svatba i práce na poli jako náměty

Neméně zajímavé jsou obrazy slavkovského malíře Emila Kopřivy (Vdaná žena v kroji a Stařenka u kolovratu). Jsou tu také obrazy menších rozměrů zhotovené technikou litografie či leptu (František Hoplíček, Antonín Kameník, T. F. Šimon).

Hanácká svatba, žně, polní práce, Hanáci s výhledem k plumlovskému zámku či Prostějovu tvoří obrazy většinou v podobě olejomaleb. Jejich autory jsou Antonín Kameník, Oldřich Lasák, František Tříska, Vilém Topinka, Petr Pištělka a František Hoplíček.

Součástí výstavy přístupné do konce roku jsou také různé dobové předměty, například kroje, ukázky velikonočních hanáckých zvyků, truhlice a stůl a další předměty.

Postupné rozšiřování sbírky

Prostějov systematicky nakupuje práce výtvarných umělců, kteří se ve městě a okolí narodili nebo působili a díla tematicky spjatá s regionem. Po odborné stránce má tyto práce na starosti Komise pro nákup uměleckých děl. Svou činností tak navazuje na budovatele první městské galerie ve třicátých letech minulého století Jaroslava Mathona, Jana Kühndela a Josefa Glivického. Na podzim město zakoupilo dalších pět obrazů od místních autorů. Jsou mezi nimi i hanácké motivy. Zvláště můžeme vyzvednout pohled na náměstí T. G. Masaryka a Netušilovu ulici z dvacátých let 20. století od malíře Antonína Majera.