Olomoucká firma Sterch-International dodává gyroskopy do stovek satelitů

Na dodání výrobků pro 900 satelitů za několik stovek milionů korun se podílí olomoucká společnost Sterch-International. Jde o jednu z největších kosmických zakázek pro Českou republiku.

900 satelitů na nízké oběžné dráze země s vybavením od olomoucké firmy má zajistit dostupný přístup k internetu po celém světě. Zdroj: onewebsatellites.com

Firma minulý rok získala z USA zakázku na dodání 1 800 sestav gyroskopů pro satelity. Sterch-International už dodal zhruba 500 sestav, zbytek má dokončit v příštím roce. Satelity na oběžné dráze, z nichž každý nese dva gyroskopy, jsou součástí projektu OneWeb. Ten počítá do roku 2025 umístit do vesmíru tisíce satelitů, kterými chce zajistit celosvětové internetové pokrytí pro uživatele z venkovských i vzdálených oblastí také například pro navigace.

Životnost satelitů širokých přibližně jeden metr je pět let, po dosloužení při pádu samy shoří v zemské atmosféře.

Satelity komunikují mezi sebou

Mezi další cíle společnosti se sídlem v průmyslové zóně Šlechtitelů patří projektu zaměřený na mezisatelitní komunikaci. „Každý satelit dnes komunikuje s řídícím centrem sám. Budoucnost je taková, aby satelity komunikovaly mezi sebou,“ řekl ředitel společnost Jaroslav Zdražil.

Firma je jako jedna z mála na světě držitelem certifikátu pro elektrické servopohony určené do primární zóny jaderných elektráren. Ty kompletně vyvíjí a vyrábí. „Naší vizí je tento pohon udělat i pro sekundární zónu. Primární je tam, kde je ‚radioaktivita‘. Jsou tam požadavky na teplotu, radiaci, vlhkost, seismicitu. Druhá zóna je obslužná, chladicí věže a podobně. Vyvíjíme svůj vlastní pohon. Jsme před dokončením,“ dodal Zdražil.

Výrobní a montážní hala, sklad a administrativní budova společnosti Sterch-International stojí v Technologické ulici v Olomouci. Zdroj: www.ipsystem.cz

Z nové výrobní haly dokončené letos v červenci dodává společnost mechanické komponenty vytvořené pomocí nejmodernější robotiky a nejpřesnějších CNC pětiosých strojů pro letecký, vesmírný i jaderný průmysl. „Do budoucna ještě počítáme s halou pro robotické linky a malou halou pro chemické procesy, která nám pomůže, abychom nemuseli kooperovat s jinými firmami, protože to je problematické,“ uvedl Zdražil.