V muzeu představují 121 hanáckých šátků. Výstava ukazuje i způsoby jejich vázání

Vlastivědnému muzeum Olomouc hostí přehlídku Hanácké šátek. Ukazuje jich několik desítek a to včetně jejich historie a způsobu vázání.

Stará fotografie dokumentuje vázání šátku ve Slatinicích ve druhé polovině 20. století. Reprofoto: Pavel Rozsíval

V prvním patře muzea před národopisnou expozicí najdou návštěvníci lidové pokrývky hlavy, tedy čepce, podložky, šatky, „šaty“ i šátky, dále archivní černobílé fotografie úvazů šátků. Pocházejí z fotoarchivu muzea a dokumentují vázání šátků převážně v obci Slatinice v letech 1957 a 1969. Další část výstavy návštěvníky seznámí s osobností sběratele a folkloristy Jana Zbořila z Prostějova.

Činorodí sběratelé minulého století

„Ve fondu Etnografie Vlastivědného muzea se v rámci velkého souboru textilního materiálu nachází několik čepců, několik šatek a asi 121 šátků, které regionálně spadají do oblasti Hané. Většina z nich pochází z takzvaných starých sběrů, a to díky obrovskému nadšení prvních sběratelů Vlasteneckého spolku musejního v Olomouci, založeného roku 1883,“ přiblížila výstavu kurátorka Veronika Hrbáčková.

Výstavu o hanáckých šátcích je možné ve Vlastivědném muzeu v Olomouci navštívit ještě na začátku května. Zdroj: VMO

Na pořádání výstavy se podílí spolek Folklorum, který na jejím začátku jako součást festivalu Ke kořenům zorganizoval v muzeu už třetí ročník vzdělávacího programu Hanácké šátek, v němž lektorka Bronislava Millá, velká milovnice hanáckého folklóru a ochránkyně hanáckých tradic, přiblížila žákům i široké veřejnosti historii a způsob vázání hanáckého šátku, tentokrát na přelomu 18. a 19. století.

Výstava je přístupná až do 5. května.