Dlouhonosé Lucky kontrolovaly domácnosti ve Velké Bystřici. Zvyk čeká na obnovení

Jsou oděné do bílého, mají dlouhé nosy a hlídají domácnosti, jak jsou uklizené. Obchůzka Lucek připadá na předvečer svátku svaté Lucie 12. prosince a jedním z míst, kde hospodyňky ještě před třemi lety děsily, byla Velká Bystřice na Olomoucku.

Lucka byla tajemná bytost, bíle oděná, nemluvila, kontrolovala čistotu a symbolicky i nesymbolicky vymetala z domácností prach a nečistoty. Foto: archiv Folklorního souboru Haná

Znovuobnovení tradice se ve Velké Bystřici chopil v roce 1984 místní folklorní soubor Haná. „Zvyk nám představila etnografka a spisovatelka Helena Lisická, když do souboru přišla. Pro nás to tehdy byla novinka,“ vzpomíná organizační vedoucí souboru Milan Heřman. S ostatními se dozvěděl, jak by měly masky vypadat a následně tři roky chodili po obci. Jeli také do Rožnova pod Radhoštěm, kde vystupovali ve skanzenu. Lucky hlídaly čistotu příbytků a připravenost na Vánoce. „Nejvíc nás na tom bavila ta atmosféra. Je brzo tma, chodili jsme v bílém oblečení s dlouhými nosy a se svíčkami. Doplnili jsme muziku, která k tomu pro nás byla až mystická,“ líčí Heřman.

Hlavní role ve Strážnici

Následně obchůzky na delší dobu utichly, soubor je oživil až po 25 letech. „Začala se formovat folklorní muzika a my si řekli, že by nebylo špatné to spojit a projít se městem se svíčkami,“ přibližuje Milan Heřman. Průvod obešel celé město, zastavil se v některých domácnostech a svou cestu zakončil vždy u vánočního stromečku. „Jenže svátek svaté Lucie byl většinou ve všední den, ne každý měl čas a pak přišly jiné priority, takže jsme tradici před třemi lety uťali. Ale věřím, že opět přijde důvod ji obnovit,“ přemítá organizátor a přidává, že zvyk se jim podařilo zachovat alespoň v jevištní podobě. Soubor má plány na obnovu některých vánočních zvyklostí a už se chystá na příští rok na známý folklorní festival do Strážnice, kde se bude Haná prezentovat jako hlavní region. „Protože Velká Bystřice je z hlediska počtu folkloristů a muzik v celém regionu jedinečná, máme na starost scénář, režii, hlavní přípravy. Moc se na to těšíme,“ popisuje.

Zvyk ve Velké Bystřici postupně na několik let vždy obnoví, nyní místní nadšenci opět čekají na příležitost. Foto: archiv Folklorního souboru Haná

Tajemná bytost, která očišťuje

Pranostika praví, že svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Podle Josefa Urbana, etnologa Regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Vlastivědném muzeu v Olomouci, úzce souvisí s obdobím slunovratu. Až do 16. století platil juliánský kalendář a tento den byl nejkratší a noc naopak nejdelší. Křesťanská věrouka praví, že svatá Lucie zemřela mučednickou smrtí na začátku 4. století našeho letopočtu v Syrakusách. „Obchůzka Lucek je zvyk v lidové podobě zaznamenaný ještě v období první republiky, pak se postupně vytratil. Lucka byla tajemná bytost, bíle oděná, nemluvila, kontrolovala čistotu a symbolicky i nesymbolicky vymetala z domácností prach a nepořádek. Tyto úkony symbolizovaly očistu od zlého a nepotřebného a předzvěst nastávajícího období vánočního,“ doplňuje Urban.

Tradice Lucek se ve větším držela ještě za první republiky. Foto: archiv Folklorního souboru Haná